Skrzynia biegów w busie podlega dużo większemu zużyciu, niż skrzynie biegów do aut osobowych. Wynika to z faktu, że auta dostawcze są znacznie intensywniej użytkowane. Pół miliona kilometrów to mały przebieg dla busa, podczas gdy niejedna osobówka nigdy tyle nie „zrobi”.
Wobec tego właściciele busów nierzadko są zmuszeni wymieniać części skrzyni biegów. Typowe skrzynie biegów do busów mają układ klasyczny, z wałkiem sprzęgłowym, pośrednim i głównym. Wałek sprzęgłowy, jak sama nazwa wskazuje, przekazuje ruch od sprzęgła, a za pomocą przekładni – do wałka pośredniego. Umieszczone na wałku pośrednim zębatki obracają przylegające do nich zębatki na wałku głównym. Każda para zębatek to inny bieg.
Jak działa skrzynia biegów
Jednak zębatki na wałku głównym nie są do niego przytwierdzone. Kiedy auto ustawione jest na biegu jałowym, kręcą się one wokół wałka, ale nie poruszają nim. Dopiero załączenie biegu powoduje, że jedna z zębatek zostaje sprzęgnięta z wałkiem i przekazuje napęd dalej. Sprzęgnięcie zębatki polega na nasunięciu jej na „uzębiony” odcinek wałka, bądź dociśnięcie do sprzęgła zębatego, przymocowanego na sztywno do wałka.
Aby było to możliwe bez uszkadzania zębów tej, czy innej części skrzyni biegów, zębatki mają swoje synchronizatory. Synchronizator dostosowuje prędkość obrotową zębatki i wałka i dopiero, gdy kręcą się one w takim samym tempie, zostają sprzężone.
Skrzynie biegów do busów – usterki i naprawa
Kiedy bieg wchodzi ciężko, ze zgrzytem, lub wypada podczas jazdy, oznacza to najczęściej właśnie zużycie synchronizatora. Nie bez znaczenia jest też jakość i ilość oleju skrzyni biegów – płynu przekładniowego, umożliwiającego gładki ruch wielu precyzyjnych elementów względem siebie.
Inne przyczyny usterek to niewłaściwe użytkowanie, jak długotrwała jazda ze zbyt dużym obciążeniem, czy chociażby trzymanie ręki na lewarku podczas jazdy przy załączonym biegu.
Wymiana całego podzespołu jest kosztowna, szczególnie w przypadku aut dostawczych. Kompletne skrzynie biegów do busów aftermarket są bowiem trudno dostępne. Dlatego rozsądnym rozwiązaniem jest zakup odpowiednich części do skrzyni biegów i jej regeneracja w fachowym warsztacie.
Części skrzyni biegów FAST
Części FAST do skrzyń biegów charakteryzują się wysoką precyzją wykonania oraz takimi samymi parametrami wytrzymałościowymi, co oryginały. Jest to istotne w przypadku części mechanicznych pracujących w ścisłym dopasowaniu a jednocześnie pod dużą presją czynników zewnętrznych.
Aby uczynić naprawę skrzyń biegów do busów jak najbardziej ekonomiczną, wprowadziliśmy do oferty poszczególne elementy skrzyń: Pojedyncze zębatki, zestawy synchronizatorów, a nawet same zębatki synchronizatorów, zwane pierścieniami. Pierścień synchronizatora jest kilkukrotnie tańszy niż cały komplet.
W ofercie FAST można znaleźć części skrzyń biegów do różnych busów i vanów. Wałki sprzęgłowe, pośrednie i główne, zębatki i synchronizatory poszczególnych biegów, elementy synchronizatorów jak pierścienie i sprężyny synchronizatora, a także wybieraki biegów (dźwignie przenoszące ruch lewarka na załączenie odpowiednich zębatek), tuleje, osłony, cięgła i linki, a także uszczelniacze i korki, bez których niemożliwe jest utrzymanie odpowiedniej kondycji skrzyni biegów. Wśród części skrzyniowych znajdują się także napędy liczników, są one bowiem sprzężone z wałkiem głównym skrzyni.